winosfera
BACK
wino

Duże pojemności na dobrą zabawę - Magnumy -15%

Historia wina zawsze się łączyła z naczyniami, w których je przechowywano.Począwszy od dzbanów, bukłaków poprzez starożytne amfory , a kończąc na beczkach wykorzystywanych przede wszystkim jako zbiorniki do transportu wina.Kiedy w XVII wieku pojawiła się butelka nie od razy stała się popularna. Wynikało to z niedoskonałości techniki produkcji szkła przez co wytapiano butelki o nieregularnych kształtach i nieprzezroczyste.Kiedy na przełomie XVIII i XIX wieku udoskonalono recepturę szkła i zautomatyzowano produkcję, butelki zaczęły mieć powtarzalną formę i pojemność między 700 a 800 ml. Były nie wielkich rozmiarów o bardzo niskim balonie.Dopiero w 1979 ustalono wielkość butelek na 750 ml. Stało się to za sprawą Amerykanów, którzy chcieli wprowadzić pojemność butelki wina jako wartość stałą do systemu metrycznego.
 
W wielu winiarskich regionach świata wykształciły się określone kształty butelek. Prosta butelka bordoska - claret jest wykorzystywana w wielu krajach, zwłaszcza do win, które mają być dłużej przechowywane.W smuklejsze butelki burgundzkie wlewa się wina z odmiany chardonnay także w innych częściach świata.Są jeszcze strzeliste butelki alzackie czy masywne butelki Porto, produkowane z grubego szkła, tak aby przepuszczały minimalną ilość światła, które długofalowo dostarczane winu, może być zgubne w skutkach.Butelki przeznaczone na wina musujące wykonane są z grubszego szkła, zdolnego wytrzymać ciśnienie dwutlenku węgla.Także kolor szkła zależy od regionu, choć zazwyczaj wykorzystuje się ciemniejsze odcienie, by chronić wino przed światłem: klasyczny ciemnozielony lub żółtobrązowy w Burgundii.
 
Standardowa, uznawana na świecie objętość butelki to 750 ml, ale używa się także połówek (357ml) oraz butelek półlitrowych, przede wszystkim do win słodkich.Stworzono nazewnictwo butelek o pojemnościach innych niż standardowe, opierając się częściowo na imionach biblijnych królów.
 
Magnum: 1,5 litra (2 standardowe butelki)
Jeroboam: 3 litry (4 butelki)
Rehoboam: 4,5 litra (6 butelek)
Mathusalem:6 litrów (8 butelek)
Salmanazar:: 9 litrów (12 butelek)
Baltazar: 12 litrów (16 butelek)
Nabudochonosor:15 litrów (20 butelek)

A więc... po krótkiej historii butelki wina zapraszamy do naszych sklepów.
 
W trakcie trwającego karnawału wszystkie MAGNUMY z oferty Winosfery dostępne są z 15% rabatem!